Fotenie prírody a športu

Záľuby a voľný čas

Ako som sa už na úvodnej stránke zmienil, medzi moje záľuby okrem fotenia, patrí šport a turistika, a preto vo svojom voľnom čase sa snažím všetky tieto aktivity spájať.

Fotenie športu

Športová fotografia vďaka svojej dynamike nám ponúka pri fotení, využiť fantáziu úplne na plno. V porovnaní s inými žánrami sa oveľa viac pracuje s časom uzávierky. Niekedy je vhodne pohyb objektu aj pri vysokej rýchlosti úplne zmraziť, inokedy objekt rozmazať, alebo dokonca rozmazať všetko okolo snímaného objektu a práve takto zachytiť jeho pohyb. Väčšinu fotografov práve posledný spôsob osloví najviac a do tejto kategórie spadám aj ja. Preto som sa rozhodol technyku zachytenia pohybu „panning“ kúsok popísať.

PANNING

Fotenie metódou panning spočíva v tom, že pohybujúci objekt sledujem zaostrovacím bodom v hľadáčiku pri neustálom ostrení na pohybujúci sa objekt. Po stlačení spúšte je dobré objekt ešte do sledovať. Dôležité je poznamenať, že objekt nesmie meniť smer pohybu, alebo rýchlosť. Rýchlosť času uzávierky volíme podľa rýchlosti fotografovaného objektu.

Ako je to možné že pohybujúci objekt je ostrý a statické pozadie je rozmazané?
Všetko to spočíva v tom, že fotoaparátom sledujeme pohybujúci objekt a pozadie sa opticky rozmazáva. Rozmazanie je závislé od času uzávierky a rýchlosti pohybu nášho fotoaparátu počas snímania objektu. To znamená, že panning je možné realizovať aj na pomaly sa pohybujúcom objekte, pokiaľ je čas dostatočné dlhý na to, aby sa pozadie rozmazalo. Samozrejme si treba dať pozor na nežiaducu pohybovú neostrosť.